Wizyta w Teksasie

Jak donoszą światowe agencje Chiny ostro zaprotestowały przeciw przystankowi prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w Huston gdzie spotkała się z kolega partyjnym i przeciwnikiem obecnego prezydenta elekta Tedem Cruzem. Jak informuje sam senator Cruz stwierdził że w swojej rozmowie z liderem Tajwanu poruszał kwestie zakupów broni i relacji z USA. Na usilne wysiłki dyplomatów z Pekinu którzy zabiegali o anulowanie spotkania, Cruz odpowiedział że zamierza się spotykać z kim mu się rzewnie podoba. Jest to drugi policzek skierowany w stronę Pekinu od nowego establishmentu w Waszyngtonie. Nie obyło się bez bez incydentu. Gubernator Teksasu podarował w prezencie prezydent zegarek. W kulturze Chinskiej podarowanie zegara znaczy mniej więcej – do zobaczenia na twoim pogrzebie.

Nie jest to pierwszy taki przypadek. Wcześniej w 2015 roku Baronesa Kramer, dawniejsza minister Wielkiej Brytanii podarowała zegarek burmistrzowi Tajpei. Wtedy burmistrz zażartował na zaistniala sytuacje ze odda zegarek na złom.

Jednak jak to w przypadku kontaktów z nieokrzesanymi politykami z USA, zniewaga została puszczona mimo uszu. Prezydent stara się utrzymywać dobre relacje z USA tak długo jak może bo po dojściu do władzy Trumpa relacje z Tajwanem zmienią się najprawdopodobniej dramatycznie.

Do spotkania doszło po paru tygodniach od znamiennej telefonicznej rozmowy prezydent Tsai z prezydentem elektem Trumpem. Wydaje się że nowy mieszkaniec białego domu będzie staral się używać Chińską politykę „jednych Chin” jako kartę przetargową. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział że ci którzy próbują grać tą kartą „podnoszą skałę którą upuszczą sobie na nogę”. Ostrzegł także że Chiny zemszczą się na USA w każdym przypadku kwestionowania polityki „jednych Chin”. Nie wyjaśnił przy tym na czym ta zemsta miała by polegać.

Spotkanie w Teksasie nasuwa parę pytań w stosunku do przyszłej polityki stanów wobec Chin. Dlaczego wróg nowego prezydenta został skierowany do odnowienia stosunków USA z Tajwanem ? I drugie jeśli stosunki z Tajwanem mają być renegocjowane na poziomie całych stanów dlaczego na spotkaniu był gubernator Teksasu ? Chyba nie z powodu na swoją wrażliwość kulturową : ) ?

Written By

Polak z urodzenia, obywatel świata z wyboru. Osiadły między trzema krajami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *