O tempora O mores !

Z nowym rokiem wracam do mojej dawnej pasji czyli do pisania. Impuls przyszedł z Polski dlatego chyba będę częściej pisał tu po polsku jednak. Otóż impuls pochodzi poniekąd od mojej kobiety która wyjechała na trochę czasu do swojej ojczyzny i zostawiła mnie samego. Miasto na skrzyżowaniu trzech granicy jest miastem uniwersyteckim i w święta gdy Europejscy studenci rozjechali się po rodzinach a azjatyccy rozpierzchli się po ciepłych rejonach Europy. Miasto wymarło. Dlatego pogrążyłem się w pewnym marazmie i z wieczornych nudów zacząłem oglądać popularne rejony polskiego Internetu. Pooglądałem vlogerów, komentatorów, poczytałem polski troll net i trochę się zasmuciłem. Zasmuciłem się poziomem jaki mnie czeka gdy nowe pokolenie będzie miało wpływ na rzeczywistość.

Skąd ten smutek się smutek się wziął. Nie wiedziałem ze kiedyś to napisze ale moje pokolenie było inne. Było buntownicze. Pamiętam ze wychowywałem się miedzy ludźmi którzy kontestowali zastana rzeczywistość i patrzało do przodu. Nie akceptowało zastanych wzorców i zasad. Wypiło się nie jedno wino przy całonocnych dyskusjach gdzie świat powinien zmierzać. I jak zasady powinny się zmieniać. Chcieliśmy świata innego jak był nam dany ale tez innego od tego jak mieli nasi rodzice i dziadkowie. Łaknęliśmy świata, zgłębialiśmy inne kultury które nas fascynowały, jeździliśmy po świecie na miarę naszych możliwości i kształtowaliśmy swoja świadomość w odniesieniu do reszty świata.

No i jakie mnie naszły refleksje. Otóż młodzież w Polsce ( nie wiem jak gdzie indziej ale jednak sygnały dobiegające do mnie mówią mi ze to Polska domena ) strasznie się uwsteczniła mentalnie. I smuci mnie to dlatego ze to od młodzieży płynęły nowe buntownicze idee które potem kształtowały postęp społeczeństw.

No to odnieśmy się do szczegółów. Jest taki jeden vloger dosyć popularny z tego co widzę w Polsce wśród młodych mających się za wykształconych i inteligentnych. Ator. Przepity ( nie mowie ze wiem ze przepity ale po twarzy wygląda ja by za kołnierz nie wylewał ) chyba prawnik który wypowiada się na każdy temat wraz z jakimiś ludźmi. Pisze jakimiś gdyż nie jestem w stanie powiedzieć kim sa i na czym się znają. Otóż wyżej wspomniany Ator, wnoszę z ilości wyświetleń i z komentarzy na jego własnej facebookowej grupie, jest to człowiek popularny i słyszalny. Ludzie słuchają jego komentarzy i wywodów. I traktują jego opinie jako ważne. Niestety próżno mi słuchać od niego jakiś odkrywczych idei i opinii. Dużo jest takiego jak ja to nazywam miękkiego faszyzmu. Miękki faszyzm dla mnie to mówienie, nie jestem rasista ale…, nie jestem mizoginem ale… I to ale jest właśnie groźne. Bo każdy ciemniejszy jest zły. Ale spoko nie jestem rasista przecież powiedziałem to na początku. Wszystkie feministki są to nie dojeb… baby, ale nie spoko nie jestem seksista bo powiedziałem przecież ze nie jestem. I młodzi to łykają. Fajnie ja tez nie lubię bab a Ator to powiedział wiec jest ok. Przecież on nie jest seksista bo to powiedział. Oczywiście określa się jako katolik. Konserwatywny. Człowiek co zna się na relacjach męsko damskich i od 10 lat jak się chwalił sypia z jedna kobieta. I dużo wie o kobietach. Zaręczam wam kobiety z innych kultur są inne. Ator zna się tez na technologii, i geografii. Dowiedziałem się ze miedzy Kolonia a Bonn jest 60 km. Na rowerze zrobiłem te 60 km w 30 km. Ator broni tez papieża Polaka. Kiedyś czytałem esej JOSÉ ORTEGi Y GASSETa Barbarzyństwo “specjalizacji”. Polecam. Trochę wyjaśnia skąd bierze się taki Ator. Boli mnie tylko to ze ludzie biorą go za osobę opiniotwórcza. I to ze te opinie i wywody są tak wsteczne i pozbawione wiatru świeżości jaki powinien charakteryzować nowe pokolenia. Bo to one powinny ciągnąc społeczeństwa do przodu.

Kolejnym z tego co widzę popularnym osobnikiem którego lubi wielu młodych jest Cejrowski. Powrócił on do mediów powodowany korzystnym układem politycznym. Tego to już nie mam sil komentować. Ludzie piszą ze cenią go za jego podróże i reportaże a nie za poglądy polityczne. Ale właśnie te jego programy podróżnice są podszyte niesamowitym szowinizmem i europocentryzmem. Jest to taki brytyjski kolonialista z wieku XIX. Kiedy to wszystkie inne kultury oceniało się z poczucia wyższości kultury europejskiej. Pogarda bijąca od niego dla wszystkiego innego nie katolickiego nie konserwatywnego nie polskiego jest porażająca. I młodym się to podoba o zgrozo. Nie próba zrozumienia kultur i nauka od nich cennych rzeczy. Dlatego te programy są na poziomie Azja Ekspres i ja równie gowniane. O jego osobistych poglądach nawet nie mowie. Bo konserwatywny katolik który się rozwiódł, był najprawdopodobniej donosicielem SB, człowiek który nienawidzi wszystkich i wszystkiego. Nie to jest dno. A ludzie których można posadzić by za inteligencje słuchają go znów.

Są różne fora libertarianskie. Ideologia darwinizmu społecznego która spycha miliony do skrajnej nedzy bije rekordy popularności. Ok to przechodzi z wiekiem i pierwsza wyplata. I mam nadzieje ze to przejdzie. Chociaż 20 lat temu to ja ze znajomymi rozmawialiśmy o tym jak zreformować świat by nie było wojen i biedy. A teraz na tych forach z jednej strony nawołuje się ze biedni sami sobie winni i powinno się ich olac i pozwolić zdychać z głodu a z drugiej strony wszyscy jaraja się tym ze niebawem będzie wojna i chcieli by na nią iść. Czyli chcieli by uczynić ten świat gorszym…

Nie wiem co się z ta młodzieżą porobiło… Ale musze powiedzieć ze zauważyłem tez inna kwestie. I o tym kiedyś chciałbym tez napisać. Młodzi maja problem z dziewczynami. Przynajmniej tak wnioskuje z lektury tego Internetu. Ale chyba tu jest bardziej problem z mężczyznami niż z kobietami. Chociaż kobiety tu tez maja swoje za uszami. I dużo w tym tego darwinizmu społecznego. Ale to już chyba na inny tekst.

I najbardziej mnie martwi ze z takich „idoli” może przez następne pokolenie wybuchnąć rewolucja. Ale taka ze tym razem będzie odwrotnie jak 70 lat temu. To Niemcy będą miały brunatnego sąsiada na wschodzie.

Written By

Polak z urodzenia, obywatel świata z wyboru. Osiadły między trzema krajami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *